
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Load Regulation | 0.2 % |
| Line Regulation | 0.06 % |
Stock: 1833
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58685
Ext.Price$0.58685
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58685 | $0.58685 |
| 10 | $0.46858 | $4.68580 |
| 25 | $0.42612 | $10.65300 |
| 50 | $0.38751 | $19.37550 |
| 100 | $0.35240 | $35.24000 |
| 300 | $0.33433 | $100.29900 |
| 500 | $0.31719 | $158.59500 |
| 1000 | $0.29876 | $298.76000 |
